• centrala@strefafinansow.pl
  • al. Jerozolimskie 99/18, 02-001 Warszawa

Emerytura

  1. Usługi
  2. Emerytura

Każdy z nas widzi, jak „wysokie” są w Polsce emerytury. Nasz system emerytalny polega na tym, że obecne emerytury są wypłacane ze składek pobieranych od ludzi, którzy w tym momencie są aktywni zawodowo. Składki, które obecni emeryci płacili całe swoje życie, dawno już zostały wydane. Nasze emerytury będą finansowane ze składek naszych dzieci i wnuków. Oznacza to, że im mniej dzieci się urodzi, tym nasze emerytury z ZUS będą niższe.

Jak zatem będzie wyglądać sytuacja w przyszłości?
W przybliżeniu dzisiaj na jednego emeryta przypadają dwie osoby pracujące. IBS prognozuje, że w 2060 roku będzie na odwrót, czyli dwóch emerytów będzie przypadać na jedną osobę pracującą…
Widzimy zatem, że jeśli chodzi o naszą emeryturę, to liczyć powinniśmy przede wszystkim na siebie.

Kiedy zatem jest najlepszy moment, aby zacząć odkładać na okres, w którym przestaniemy pracować?
Nie będzie lepszego dnia na to niż dzisiaj, ponieważ im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym mniej to będzie odczuwał nasz domowy budżet. I nie chodzi tutaj tylko o to, że kwota, którą chcemy odłożyć, rozłoży się na większą ilość wpłat, ale też o „magię procenta składanego” nazywaną przez niektórych „ósmym cudem świata”. Polega ona na tym, że zyski, które wygenerują nasze oszczędności, również będą na nas pracować. Jeśli zainwestujemy 10 000 zł i zarobimy 10% w ciągu roku, to zyskamy 1000 zł, a jeżeli w kolejnym roku tak samo 10% zarobimy, to wtedy zysk już wyniesie 1100 zł, ponieważ pracować na nas będzie nie tylko te wcześniej zainwestowane 10 000 zł, ale też to 1000 zł, które już zdążyliśmy zarobić na naszej inwestycji. Dlatego im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym mniej będziemy musieli odłożyć, aby uzbierać satysfakcjonującą nas kwotę, ponieważ jeśli nasze oszczędności będą miały więcej czasu, to zdążą wypracować większy zysk.

Sposoby oszczędzenia są różne. Dla jednych ważniejsze jest bezpieczeństwo, gwarancje, a inni chcę mieć szanse na większe zyski. Dlatego nie czekaj i już teraz skontaktuj się doradcą, który po poznaniu Twoich potrzeb, możliwości i oczekiwań zaproponuje indywidualnie dobrane rozwiązanie niczym garnitur uszyty na miarę.