Kredyty

  1. Usługi
  2. Kredyty

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy kredytowej?

-Na to czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. W dniu podpisania umowy koszty kredytu ze stałym oprocentowaniem często są trochę większe niż w przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, ale przez określony czas jesteśmy zabezpieczeni przed wzrostem stóp procentowych. Wadą stałego oprocentowania jest to, że obniżenie stóp procentowych nie spowoduje obniżenia Twojej raty.

-Na wysokość RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), ponieważ dzięki niemu dowiemy się, jaki jest całkowity koszt kredytu. RRSO uwzględnia marże, prowizje, WIBOR i inne opłaty.

-Banki przy podejmowaniu decyzji kredytowej zwracają uwagę na wiele rzeczy np. na nasze zarobki, okres, w którym jesteśmy zatrudnieni w obecnym miejscu pracy, formę zatrudnienia. Jednak dla różnych banków w różnym stopniu ważne są te czynniki. Warto dodać, że w niektórych bankach naszą zdolność kredytową podwyższa np. 500+ czy przychody z najmu innego lokalu.

-Duża liczba złożonych wniosków o kredyt w różnych bankach może być przyczyną nieudzielenia kredytu, dlatego przed złożeniem wniosku w banku skieruj się do specjalisty, aby zyskać pewność, który bank jest najlepszym wyborem dla Ciebie.

-Poza podstawowymi kosztami – jakie na pewno każdy z nas kojarzy w związku z kredytem hipotecznym wiąże się też sporo innych kosztów:

Czy zwrócenie się o kredyt do banku, w którym mamy konto lub jest najbliżej naszego domu to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Niekoniecznie, ponieważ koszty kredytu, czasochłonność formalności, maksymalna liczba rat oraz to ile pieniędzy możemy otrzymać, może znacznie różnić się w zależności od tego, jaki bank wybierzemy. Istnieją przypadki, w których tej samej osobie jeden bank proponuje np. 650 000 PLN, a drugi bank  odmawia udzielenia kredytu.